یار یمنی اویس قرنی
32 بازدید
تاریخ ارائه : 12/31/2012 4:00:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

از  دلباختگان و جاودانه های تاریخ صدر اسلام که به عنوان الگو و نمونه تربیتی و دینی، و یکی از یاران با صفای علی علیه السلام ؛که در جنگ صفین نیز حضور چشمگیری داشته؛ کسی نیست جز مرد یمینی. وفتی شدت علاقه به مرحله عشق برسد عاشق واقعی جز معشوق نمی بیند و چیزی را درک نمی کند. برای این گروه از عاشقان دوری و نزدیکی وجود ندارد. معشوق و محبوب را در همه حال خلوت و جلوت می بیند و زبان حالشان همواره گویای این جمله است که «در یمنی پیش منی»یعنی هرجا باشی در دل و جان، جای داری و هرگز غایب نبودی تا حضورت را آرزو کنم. نقطه مقابل این جمله حال کسانی است که به ظاهر اظهار علاقه و ارادت می کنند ولی قلبا و روحا فرسنگ ها از واقعیت دوستی و محبت دور هستند. جمله معروف؛ «در یمنی پیش منی، پیش منی در یمنی»در بین بزرگان دین و علمای اخلاق، درباره این شخصیت نمونه است. وی از معدود یاران پیامبر صلی الله علیه و آله می باشد که در زهد و تقوی به درجات بلندی نائل شد.

شاعری در این زمینه چنین سروده است:

گر در یمنی چو با منی پیش منی

ور پیش منی چو بی منی در یمنی

من با تو چنینم،ای نگار یمنی!

خود در عجبم که من توام،یا تو منی!

 

وی پس از تلاش های فراوان در راه احیای دین و دفاع از ولایت مولای متقیان علی علیه السلام، در جنگ صفین جانفشانی کرد. و او کسی نیست جز «اویس قرنی یمینی.»

آری! اویس قرن، صحابی و دلباخته ای که موفق به دیدار حضوری پیامبر صلی الله علیه و آله نشد. اما وجودش مالامال از عشق به محبوب خویش بود. سرانجام در رکاب علی علی علیه السلام در سال 37 ق. در جنگ صفین به شهادت رسید. در اینجا به مناسبت شهادت دلباخته اول شخص اسلام پیامبر صلی الله علیه و آله و یار شفیق کارزاز صفین علی علیه السلام مطالبی کوتاه؛ پیرامون این شخصیت واله و الهی و همچنین تکریم و جلیل از مقام مادر؛ تقدیم می گردد.